Kızkalesi’nin Tarihi

Kızkalesi Serkans Apart Otel ve Pansiyon

Mersin Erdemli’nin en önemli turizm merkezi olarak gösterilecek Kızkalesi, ilçe merkezine 23 ve il merkezine 60 km mesafededir. 1119 yılında 1.Leon tarafından yaptırılan bina, 1361 yılında Kıbrıs Krallığına geçmiştir. Roma döneminde korsanlar tarafından barınak olarak kullanılan kale, Ermeniler ve Bizans tarafından karada yer alan merkezler kadar değer görmüştür. Giriş kısmı kuzeyde kalan kalede;

* 8 adet üçgen, yuvarlak ve dörtgen şeklinde burç yer alır.

Kızkalesi ve Kara Kalesi - Kızkalesi Otelleri - Kızkalesi Pansiyonları

Karada Kızkalesi’nin tam karşısında bir kale daha bulunur. Kıyı Kale veya Karakalesi olarak anılan binanın denizin ortasında yer alan Kızkalesi ile bağlantılı olduğu bilinir. Mersin Müzesi tarafından sürdürülen kazı çalışmaları sırasında kalenin iç ve orta kısmında da yapı kompleksleri olduğu tespit edilmiştir. Taban mozaikleri ve yer döşemesinde kullanılan malzemeler, özenle seçilmiştir. Çevre odaların tamamı ortak alana açılırken, oda zeminlerinin kuzey tarafa doğru yükseldiği söylenebilir. Kale avlusu içerisine sarnıçlar yerleştirilmiştir.

Dış çevre uzunluğu 200 metre olan kale, kıyının ortalama 500 metre açığında yer alır. Ziyaretçiler ister yüzerek isterlerse de çeşitli su araçlarını kullanarak kaleye ulaşabilirler. Her göreni etkileyen kuleler, eserin sahip olduğu tarihi doku ve kendine has işlemeler özellikle fotoğraf meraklılarının ilgisini çeker. Bölgedeki denizin derin olmaması çocuklu aileler için ideal bir alternatif alanı yaratır.