Kızkalesi Efsanesi Hakkında Bilinmeyenler

Küçük bir ada üzerine yerleşen Kızkalesi hakkında halk arasında dolaşan efsaneler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. En çok bilinen ve dillendiren hikayenin baş rolünde Korykos Kralı ve kızı yer alır.

Efsaneye göre; Korykos Kralı bir kız çocuğu olması için her gün Tanrıya yalvarırmış. Sonunda dileği kabul olmuş ve dünyalar güzeli bir kız çocuğu olmuş. Büyüdükçe güzelleşen ve yardımseverliğiyle ünü tüm dünyaya yayılan kız, hem halk hem de Tanrılar tarafından çok sevilirmiş.

KIZKALESİ EFSANESİ

Bir gün kente gelen falcı kralın huzuruna çıkarılmış. Kızının geleceği hakkında bilgi edinmek isteyen kral falcının söylediklerinden sonra dehşete kapılır. Bilici krala kızını bir yılanın sokacağını ve kızın da öleceğini söyler. Kızına bu durumdan bahsetmeyen kralı derin düşünceler sarar. Kale karşısına kıyıya yakın adacığa aktaşlardan bina yapılmasını emreden kral, kızını buraya kapatarak kötülüklerden korumayı planlar.

Yardımcısıyla birlikte çok sevdiği kızını kaleye kapatan kral, kızını koruduğu için son derece memnundur. Ancak durumdan haberi olmayan ve her geçen gün üzüntüden eriyip giden kız bir gün kaleye üzüm getirtir. Tarsus Beyazı üzüm sepetinin içine yerleşen büyük bir yılan adaya gelince kızı sokar ve ölümüne neden olur. Kızının can güvenliğini denizde de koruyamayan kral da kederinden hayata gözlerini yumar.