Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Mersin’in yaklaşık 60 km güneyinde kalan Kızkalesi, yılın her dönemi yoğun bir şekilde ziyaretçi ağırlar. Şehir içi ulaşım araçlarıyla rahat bir şekilde gidilen bölgede kale denizden de seyredilebilir.

Kızkalesi ziyaret saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklı şekilde planlanmıştır.

* Yaz dönemi 15 Nisan-2 Ekim tarihlerini kapsar. Bu tarihlerde kale 09.00/20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

* Kış dönemi 3 Ekim-14 Nisan tarihlerini kapsar. Bu tarihlerde kale 08.00/19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kızkalesi yolculuk haritası

Erdemli’ye en yakın havalimanı Adana ŞakirPaşa’dır. Mersin’e özel araçların yanı sıra havaalanı transfer hizmetleriyle de kolay ve konforlu bir ulaşım sağlanabilir. Mersin-Silifke arasında çalışan özel otobüslerle bölgeye ulaşım sağlandıktan sonra deniz içinde konumlanan kaleye özel teknelerle gidilebilir. Müzekart sahipleri kaleyi yılda 2 kez ve Müzekart+ sahipleri sınırsız ziyaret edebilirler. Çok düşük bir giriş ücretiyle bölgeyi denizden keşfetmek mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşan Kızkalesi, deniz içinde ayrı bir dünya hissi yaratır.

Adana veya Karaman Tarafından Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Adana tarafından ulaşım hızlı ve rahattır. Karaman’dan gelirken ise Muttan sonra yol çalışmaları ve henüz bitmemiş yollarla karşılaşabilirsiniz.

Antalya veya Anamur Tarafından Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

En son Antalya Anamur arası yol ve tüneller bitme aşamasındaydı. Anamur Kızkalesi arasında ise bitmemiş tünel ve yollarla karşılaşma olasılığınız yüksek.

Ankara Üzerinden Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Kızkalesi’ne gitmek için iki alternatifiniz var.

Karaman üzerinden Kızkalesi’ne gidebilirsiniz. Ya da Adana yolunda Yenice civarlarından Mersin’e saparak Kızkalesi’ne gidebilirsiniz.

Adana tarafından otoban kullanabileceğiniz için daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Çünkü Ankara Karaman Kızkalesi hattında daha önce belirttiğim gibi yol çalışmaları olabilir.

Özel Arabanız Yoksa Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüsle,tren veya uçakla Kızkalesi’ne gidebilirsiniz.

Uçakla iki alternatifiniz var. Ya Adana’ya gidip buradan Mersin Kızkalesi güzergahını dolmuş ve otobüslerle gideceksiniz. Ya da Antalya Alanya Gazipaşa havalimanını kullanacaksınız. Buradan direkt şehiriçi otobüs ve dolmuşlarla Kızkalesi’ne ulaşabilirsiniz.Ayrıca bu güzergahda çalışan Antalya-Mersin otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Trenle ise en mantıklı yol, Ankara’dan gidip, Adana Yenice’den Mersin Kızkalesi istikametine şehiriçi otobüs veya dolmuşlarla geçiş yapmak.