Kızkalesi

Kızkalesi, Erdemli’ye bağlı olan bir tatil kasabasıdır. Hem yeşilin hem de mavinin bol olduğu bir belde olan Kızkalesi Erdemli’ye 23 km mesafededir. Bunun yanında Mersin’e de 60 km uzaklığında olan bu beldenin yaz aylarında dolu olduğu bilinmektedir. Tarihi ismi Koyrkos olan beldeyi Kıbrıslı bir prensin kurduğu bilinmektedir.

Bu kadar sevilen bölgeye ulaşım minibüsler ile sağlanmaktadır. Bu kasabadan her zaman şehir merkezine ve Silifke’ye ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Bölge oldukça farklı uygarlıkların hâkimiyetinde kalmıştır. Bölgeyi hâkimiyeti altına alan ülkeler Selçuklular, Romalılar, Bizanslılar, Selevkoslar, Ermeniler, Fransızlar, Karamanlılar ve Osmanlılardır.

Kızkalesi’nin tarihi dokusunun oldukça sağlam olması pek çok kişinin bu bölgeye sadece tarihi değerleri görmek için gelmesini sağlamaktadır. Bölgede bulunan pansiyonların bazıları hem ormana hem de deniz bakmaktadır. Bu nedenle bu bölgede tatil yapmak pek çok kişi için rüya gibidir. Bir kale şeklinde olan Kızkalesi dış metre uzunluğu 192 metre olan bir kaledir.

Bölgeye ilk yerleşimin Milattan Önce 4. yüzyıla ait olduğu söylenmektedir. 450 yıl Romalılara bağlı olan kasabanın çevresinin surlarla çevrilmesi Bizans dönemine rastlamıştır. Bizanslıların ardından Selçukluların ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın yönetimine geçen bölge 1448’de Karamanoğulları beyliğinin egemenliğine geçmiştir.

Kızkalesi’nin genellikle saldırılara karşı bir savunma merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Farklı uygarlıklar tarafından ele geçirilmesi de bu kalenin tarihi değerinin daha da artmasını sağlamıştır.

Kızkalesi genellikle tarımın yapıldığı bir bölge olarak bilinmektedir. Ayrıca bölgede oldukça fazla Yörük bulunmaktadır. Yörük kültürünü yansıtan kasaba, dışarıdan gelenlere karşı oldukça misafirperverdir. Bunun yanında Yörük yemekleri de bölgede oldukça beğenilmektedir. Türkiye’den pek çok kişi tatil yapmak için bu kasabayı seçmektedir. Dolayısıyla oldukça popüler olan kasaba giderek daha da gelişmektedir.,